Dabasgāzes cena pieauga, jo karstā vasara Eiropā veicina augstāku nekā parasti pieprasījumu, padziļinot enerģētikas krīzi, kas draud nospiest lielākās ekonomikas.
Karsts un sauss laiks izraisa strauju upju ūdens līmeņa pazemināšanos, kas apgrūtina enerģijas preču transportēšanu.
"Šķietami neapturamais dabasgāzes pieaugums Eiropā turpinās," aģentūrai Bloomberg sacīja Deutsche Bank Research analītiķi. "Jaunais karstuma vilnis Eiropā, kas izsusināja upes un radīja problēmas ar degvielas transportēšanu, vēl vairāk saasinājis enerģijas problēmas šeit," viņi atzīst.
Svarīgā punktā Reinā, Rietumeiropas nozīmīgākajā degvielas un citu rūpniecības preču transporta upē, ūdens līmenis šonedēļ ir noslīdējis līdz jaunam minimumam, apgrūtinot daudzu liellaivu caurbraukšanu. Enerģijas cenas Eiropā ir strauji pieaugušas kopš Krievija pārtrauca gāzes piegādi, tostarp pa galveno Nord Stream cauruļvadu, kas ir kaitējis reģiona ekonomikai.
Gāzes cenas ir aptuveni 12 reizes augstākas par pēdējo 5 gadu sezonālo vidējo rādītāju.
Sadursme starp Vāciju un Krieviju saistībā ar gāzesvada Nord Stream turbīnu turpinās, turbīnai iestrēgstot tranzītā pēc remontdarbiem Kanādā. Maskava pagājušajā mēnesī samazināja gāzes piegādi caur savienojumu par 20%, atsaucoties uz tehniskām problēmām. Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Habeks (Robrt Habeck) pirmdien paziņoja, ka Krievija izmanto šo situāciju kā ieganstu, lai samazinātu piegādes Eiropai.
Sašķidrinātā dabasgāze, kas ir palīdzējusi Eiropai aizpildīt uzglabāšanas vietas, kad Krievijas piegādes saruka, arī varētu būt dārgāk un problemātiskāk iegūstama, pieaugot konkurencei par kravām. Augsta temperatūra palielina pieprasījumu Āzijā, savukārt reģiona uzņēmumi palielina iepirkumus, lai uzkrātu krājumus ziemai.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Latvijas valdība nolēmusi rezervēt uzņēmumam Latvijas Gāze piederošo dabasgāzi Inčukalnā, lai liela pieprasījuma gadījumā to nepārdotu tālāk.
No otrdienas tiks īstenots Eiropas Savienības (ES) plāns visās dalībvalstīs samazināt gāzes patēriņu par 15%, kas pieņemts, mēģinot atrisināt Krievijas karadarbības Ukrainā saasināto enerģijas cenu krīzi.
2022. gada jūlijā vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā palielinājās līdz 304.96 eiro par megavatstundu (MWh), kas jau otro mēnesi ir vēsturiski augstākā mēneša vidējā cena kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas.
Investoru Kluba podkāsta 75.epizodē viesojas Storent Holding dibinātājs, vadītājs un līdzīpašnieks Andris Pavlovs. Epizodē pārrunājām pašreizējo obligāciju piedāvājumu, ekspansijas plānus ASV un tuvāk iepazinām uzņēmumu.