Kamēr Ķīnas varas iestādes pastiprina tehnoloģiju nozares kontroli, valsts giganti, tostarp Alibaba, Tencent un ByteDance, ir spēruši vēl nebijušu soli, sniedzot informāciju par dažos savos produktos izmantotajiem algoritmiem.
Valsts interneta sargsuns piektdien publicēja sarakstu ar 30 algoritmiem, ko uzņēmumi izmanto, lai vāktu informāciju par lietotājiem un reklamētu savu saturu vai pakalpojumus.
Tehnoloģiju uzņēmumu izmantotie algoritmi ir stingri pasargāti visā pasaulē, taču martā Ķīna paziņoja par noteikumiem, kas liek uzņēmumiem tos atklāt, pieaugot bažām par lietotāju datu ļaunprātīgu izmantošanu.
Pekina pēdējos gados ir veikusi plaša mēroga represijas tehnoloģiju nozarē.
Martā paziņotie noteikumi paredz, ka uzņēmumiem nevajadzētu iesaistīties darbībās, kas varētu apdraudēt valsts drošību un sociālo stabilitāti, sacīja Honkongas Universitātes tiesību zinātņu asociētā profesore Angela Zhang.
"Šiem pakalpojumu sniedzējiem regulāri jāveic pašnovērtējumi, lai nodrošinātu atbilstību un sniegtu informāciju attiecīgajai iestādei," viņa sacīja ziņu aģentūrai AFP.
Jaunie noteikumi attiecas uz tādiem tirgus dalībniekiem kā Weibo (Twitter analogs Ķīnā), pārtikas piegādes platformu Meituan un interneta tehnoloģiju uzņēmumu ByteDance (TikTok izveidotājs).
Tiek uzskatīts, ka noteikumi attiecas uz vietējiem pakalpojumu sniedzējiem, kas nozīmē, ka TikTok, kas darbojas ārpus Ķīnas, nevajadzētu piespiest dalīties ar informāciju.
Ķīnas kibertelpas administrācijas piektdien publiskotajā sarakstā īsi aprakstīts, kā darbojas algoritmi un kādiem produktiem tie tiek izmantoti.
Piemēram, Alibaba populārajā e-komercijas platformā Taobao tiek izmantots algoritms, kas iesaka produktus, pamatojoties uz lietotāju pārlūkošanas un meklēšanas vēsturi, savukārt Ķīnas lietotne TikTok Douyin sniedz ieteikumus, pamatojoties uz tādiem faktoriem kā laiks, ko lietotājs pavada saturam.
Noteikumos arī teikts, ka pakalpojumu sniedzēji nedrīkst izmantot algoritmus, kas veicina nepilngadīgo sociālo mediju atkarību vai cenu darījumus, kuru pamatā ir lietotāju paradumi.
Pārkāpējus var brīdināt, uzlikt naudas sodu vai citādi sodīt.
Pagaidām nav zināms, cik tehnoloģiju uzņēmumu ir izpauduši savu informāciju regulatoriem.
"Šobrīd neizskatās, ka Ķīnas regulatori būtu izvirzījuši skaidras prasības šiem tehnoloģiju uzņēmumiem mainīt algoritmus. Visticamāk, regulējošās iestādes vāc informāciju," uzskata Angela Zhang.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Ķīnas e-komercijas giganta Alibaba akcijas vakar Honkongā pieauga par vairāk nekā 4%, bet Amerikas Savienoto Valstu biržā kotētās akcijas pieauga par 7%.
Ķīnas e-komercijas giganta Alibaba akcijas pirmdien Honkongā kritās pēc tam, kad atklājās, ka ASV varasiestādes iekļāvušas uzņēmumu novērošanas sarakstā un draudēja svītrot uzņēmumu no Ņujorkas fondu biržas, ja tas nepildīs informācijas atklāšanas rīkojumus.
Arī 2025.gadā Investoru Klubs dodas uz Latvijas skolām, lai izglītotu jauniešus par to, kas ir investēšana, kāpēc tas ir svarīgi un kā to uzsākt atbildīgi.