• Atpakaļ
  • menu
  • Meklēt
  • Ieiet portālā
  • Dalīties ar rakstu:

    Farmācijas uzņēmumi tracina biržu

    Foto: Scanpix

    Ja kāds runā par farmācijas uzņēmumiem, kas sasniedz S&P 500 indeksu ar spēcīgu atdevi desmit gadu perspektīvā, ir iemesls viņa vārdus uztvert nedaudz piesardzīgi. Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka Eli Lilly pēdējo desmit gadu laikā ir bijusi 1350% atdeve, bet Pfizer – 430%.

    Igauņu investors Märten Kress uzskata, ka ir svarīgi atzīmēt, ka, tā kā farmācijas nozare ir daļa no veselības aprūpes nozares, viņam pašam patīk iegādāties uzņēmumus, kuru produktu portfelī papildus zālēm ir arī medicīniskais aprīkojums. "Tā produktu portfelis ir labāk diversificēts un nav atkarīgs no atsevišķu recepšu zāļu pārdošanas panākumiem vai atļaujām, kas tiek pieprasītas zālēm, kas tiek izstrādātas," viņš iesaka aplūkot plašāku ainu.
    Farmācijas uzņēmumu gadījumā saskaņā ar Kress ieteikumu būtu skaidri jānošķir trīs veidu uzņēmumi. Pirmais lielais apakšiedalījums būtu biotehnoloģiju uzņēmumi, kuriem bieži ir negatīva naudas plūsma, t.i., tie sadedzina naudu.
    Vēl viena svarīga grupa nodarbojas ar recepšu medikamentu pārdošanu, bieži vien oriģinālām zālēm, ko izstrādājuši paši uzņēmumi, un visaptverošs zāļu portfelis bieži ietver bezrecepšu zāles. Tie galvenokārt ir nobrieduši uzņēmumi ar pienācīgu peļņas normu, bet ar bažām par izaugsmes perspektīvu.
    Trešais veids ir ģenērisko zāļu ražotāji vai uzņēmumi, kuriem nerodas izstrādes izmaksas, bet kuri ražo un piedāvā zāles, kurām ir beidzies aizsargājošo patentu termiņš. Šādām darbībām parasti ir zema peļņas norma, kur izaugsme pastāv, bet to ir grūti prognozēt.
    Tātad iesācējiem Kress iesaka padomāt, uz ko viņi liks likmes? "Pirmās minētās kategorijas uzņēmumi būtībā ir jaunuzņēmumi, kuru akcijas cena ir ļoti svārstīga, un visa uzņēmuma liktenis bieži karājas mata galā un ir atkarīgs no medikamentu izmēģinājumu rezultātiem un saņemtajām atļaujām," viņš brīdina iesācēju investoru no pārmērīgas sajūsmas.
    Kress norāda - lai veiktu šo uzņēmumu analīzi, ir nepieciešamas diezgan pamatīgas zināšanas medicīnā, turklāt, protams, ir nepieciešama liela drosme un pacietība, lai riskētu. "Manuprāt, šie uzņēmumi neiederas ilgtermiņa investora portfelī," viņš atklāti norāda.
    Investoru redzeslokā visbiežāk nonākot divu veidu uzņēmumi: biotehnoloģiju uzņēmumi un lieli farmācijas giganti. "Biotehnoloģiju uzņēmumi bieži piedzīvo cenu burbuļu rašanos un plīšanu, tāpēc es domāju, ka tie ir vairāk piemēroti tirgotājiem," Kress arī ir uzmanīgs ar ieteikumiem šeit un uzreiz min Moderna kā piemēru.
    Dalīties ar rakstu:
Saistītie raksti

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

SignetNasdaq
Investore Andris
Capitalia
SignetNasdaqCapitalia
  • Tallinas birža
  • Rīgas birža
  • Viļņas birža
Investora Andra portfeļa vērtība