“ Es galvenokārt ieguldu auto industrijas un ar to saistīto nozaru uzņēmumos, jo kā attiecīgās jomas uzņēmuma vadītājs, rūpīgi sekoju šimm tirgiem, lasu ziņas, vēroju lielos un jaunos spēlētājus. Man ir daļēji aktīva, un attiecīgi ilgtermiņa (vismaz 2-4 mēneši) investēšanas pieeja - ar ikdienas tirdzniecību nekad neesmu nodarbojies, jo man tam nav laika. Mana pamatnodarbošanās ir Longo Group vadība un attīstība,” skaidro E.Cērps.
Ieguldījumu ģeogrāfiskais tvērums ir gan Baltija, gan Eiropa, un pat ASV, taču obligāciju jomā Edgars dod priekšroku Baltijas tirgum, jo tas piedāvā nodrošinājumu un augstu ienesīgumu: “Šķiet, tas nav ļoti tipiski, ka Baltijas uzņēmumos var būt tik izdevīgi ieguldījumu piedāvājumi, taču tā patiešām ir. Vietējie uzņēmumi vēlas augt un saskaras ar nepietiekamu finansējumu, jo bankām ir konservatīva kreditēšanas politika un tās kreditē negribīgi. Tādēļ tagad var veiksmīgi ieguldīt pat nelielu summu, piemēram, 100 eiro, iegādājoties nodrošinātas obligācijas un pievilcīgu peļņu,” piebilst Edgars.
Izvēloties uzņēmumu, kurā investēt, uzņēmējs iesaka pievērst uzmanību bilancei, proti, aktīviem un pasīviem. “Es neskatos uz to, cik populārs ir zīmols, jo tas ne vienmēr garantē augstu ienesīgumu un drošību. Es rūpīgi analizēju analītiķu veidotos reitingus un uzņēmuma struktūru, vai ir nodrošinājums un sasniegumi pārskatāmā periodā, kā arī to, kas ir uzņēmuma konkurences priekšrocības.”
Zināšanu līmeni ir jāuztur – ikdienā lasot grāmatas, klausoties podkāstus, sekojot ziņām profesionālajos medijos, analizējot banku reitingus un lielo uzņēmumu ceturkšņu un gada pārskatus. “Visinteresantākās ir Q&A sadaļas, tur var atrast daudz interesantu nianšu,” piebilst Longo Group dibinātājs. “Es rūpīgi analizēju uzņēmumus, kuru akciju cenas kaut kādu tirgus tendenču iespaidā krīt. Ja pēc pārējiem kritērijiem tie ir labi, es pērku, kamēr akcijas ir lētākas nekā parasti. Labu investīciju veiksmes noslēpums – veikt ieguldījumu īstajā laikā.”
Izvēloties, ar ko sadarboties investīciju veikšanai, ir jāsaprot, ka dažādām bankām un brokeriem ir atšķirīgi nosacījumi un komisijas. Eksperta ieteikums – iedziļināties šajā jautājumā, lai nebūtu lieki jātērē nauda. “Esmu izvēlējies, šķiet, lielāko pakalpojumu piedāvātāju – Interactive brokers, kaut arī vietēju uzņēmumu obligācijas un akcijas platformā nopirkt nevar.”
Interesentiem Edgars iesaka dažas iecienītākās grāmatas un podkāstus:
- The Algebra of Wealth, Scott Galloway
- The Intelligent Investor, Benjamin Graham
- Intervijas ar lielāko banku, kā J.P. Morgan, Goldman Sachs u.c., analītiķiem
Jāatzīst, ka pie mums investīciju kultūra tikai veidojas – mūsu vecāki un vecvecāki ar to nenodarbojās, atšķirībā no Eiropas, un īpaši ASV. Tur gan ieguldītāju, gan uzņēmumu, kuri piesaista kapitālu finanšu tirgos, ir daudzkārt vairāk. Tas pozitīvi ietekmē kopējo finanšu labklājību, sākot ar privātiem investoriem līdz pat valsts ekonomikai.
Mums vēl ir daudz darāmā pie finanšu pratības un finanšu instrumentu pieejamības. Latvijā, piemēram, nav iespējams atvērt kontu uz bērna vārda, lai veiktu ieguldījumus viņa nākotnei, nodrošinot, ka sasniedzot 18 gadu vecumu, viņš kļūs par pilntiesīgu vērtspapīru turētāju. “Vecmāmiņu un vectētiņu dāvināto naudu bērniem es nolēmu netērēt mantu iegādei, no kurām bērni ātri izaug, bet nopirkt akcijas, kuras nodošu viņiem pilngadības brīdī. Šī nianse, ka kontu uz bērna vārda uzreiz nevar atvērt, parāda, ka pie mums finanšu pratības un vērtspapīru tirgus izmantošanas efektivitātei ir vieta izaugsmei. Piemēram, daudzi joprojām tur naudu kontā, neieguldot to nekur, tādējādi ļaujot tai inflācijas ietekmē zaudēt vērtību,” uzsver Edgars, piebilstot, ka bērnu nākotnei ieguldītie līdzekļi pašlaik pusotra gada laikā jau nopelnīja 30-40%.