Investors: Revolut – tas ir forši, bet nopietnus ieguldījumus es tur neliktu
Investora Andra Lietuvas “brālis” Investors Lukass plašāk izpētījis Revolut jaunos piedāvājumus un nonācis pie atziņām, kurās ir interesanti ieklausīties. Viņš norāda, ka katrs solis, kas palielina konkurenci bankām, paaugstinot noguldījumu procentus, ir pelnījis uzmanību.
Pagājušā nedēļā Revolut izplatīja informāciju, ka uzsāk piedāvāt jaunu uzkrājumu risinājumu vairākās valūtās. Elastīgie konti ir gudrs veids, kā klientiem maksimāli izmantot savus uzkrājumus laikā, kad dzīves dārdzība pieaug.
Jaunais Revolut produkts esošajiem un jaunajiem klientiem piedāvāšot pilnīgu elastību ar gada procentu likmēm līdz pat 3.4% no turētajiem eiro, iespēju jebkurā laikā papildināt un izņemt līdzekļus, kā arī ar katru dienu izmaksātiem procentiem.
Elastīgie konti iegulda naudu naudas tirgus fondos - zema svārstīguma, ļoti diversificētos fondos, kas ir konkurētspējīga alternatīva tiem klientiem, kuri meklē stabilu peļņu vai vēlas pasargāt savu naudu no inflācijas ar zemāku sagaidāmo risku salīdzinājumā ar alternatīviem ieguldījumiem. Līdz šim šie fondi galvenokārt bija pieejami institucionālajiem ieguldītājiem, un tos parasti izmantoja lielas korporācijas un bankas, lai glabātu savu naudu. Revolut piedāvā Elastīgos kontus sadarbībā ar Fidelity International, kas ir vadošais pasaules fondu pārvaldītājs.
Procentu likmes atšķiras atkarībā no valūtas: esošie klienti saņems līdz 3.4% par EUR noguldījumiem, 4.8% par GBP un 5.2% par USD noguldījumiem atkarībā no plāna. Jaunie Revolut klienti saņems īpašu likmi 3.4% apmērā par EUR noguldījumiem. Procenti tiek maksāti katru dienu, un klientiem ir iespēja jebkurā laikā papildināt un izņemt līdzekļus.
Investoram Lukasam par šo tēmu ir radušies vairāki jautājumi, ko viņš centies noskaidrot.
Pirmkārt, ja pakalpojums tiek nosaukts par elastīgo kontu, kas iegulda naudu naudas tirgus fondos, tātad pats Revolut lietotājs fondos neiegulda, bet tikai izmanto kontu, kas gūst peļņu no šiem līdzekļiem. Tad kam likumīgi pieder šie līdzekļi?
Revolut šeit paskaidro, ka elastīgais konts nav norēķinu konts, tas ir paredzēts, lai veiktu darījumus ar naudas tirgus fondiem. Pārskaitītā nauda tiek uztverta kā rīkojums iegādāties izvēlētā naudas tirgus fonda daļas – tātad klienti kļūst par iegādāto naudas fondu daļu īpašniekiem.
Interesanti arī, ka ieguldījumiem tiek noteikta likme līdz 3.4%, bet kāpēc šī likme ir konstanta, ja reiz investors pats savā īpašumā esošo iegulda fondu daļās, kuru vērtība var mainīties? Un vai gadījumā, ja klienta ieguldījumi tomēr ir ar mīnusa zīmi, viņš tik un tā saņems solīto 3.4% likmi?
Revolut uz šo paskaidro, ka viņu piedāvātajiem Fidelity International naudas tirgus fondiem ir sava veida nemainīgā vērtība – tie tiekot pirkti un pārdoti par tādu pašu vērtību. Tādējādi ieguldītājam esot vieglāk paredzēt rentabilitāti un attiecīgi arī gada ienākumu procentus.
Savukārt uz jautājumu, vai investors, kurš ir noteiktas instrumenta daļas turētājs, tādējādi nav pakļauts fondu cenu svārstības riskiem, Revolut Investoram Lukasam sniedz standartizētu atbildi: "Tāpat kā katram ieguldījumu produktam arī naudas tirgus fondiem ir raksturīgi noteikti riski, ar kuriem mēs mudinām klientus iepazīties pirms ieguldīšanas uzsākšanas. Ieguldījumi naudas tirgus fondos negarantē atdevi, un klienti var zaudēt savus ieguldītos līdzekļus; ieguldījumu atdeve var palielināties vai samazināties procentu likmju, valūtas kursa svārstību vai citu faktoru dēļ."
Te Investoram Lukasam radies jautājums, kāda ir jēga ieguldīt tieši Revolut? Procentu likme tiek solīta 3.4% apmērā, taču joprojām pastāv ieguldījumu riski. Šobrīd ir pieejami gandrīz bezriska noguldījumi citās bankās, kur iespējams saņemt procentu likmes, kas pārsniedz 4%.
Lukass norāda, ka jēga ieguldīt šādos naudas tirgus fondos ir vien tad, ja ir vēlme izmantot līdzekļus īsā laikā, jo procentu maksājumi šeit tiek izmaksāti katru dienu, tāpat savas daļas iespējams pārdot jebkurā brīdī, nezaudējot procentus, kā gan tas būtu arī termiņnoguldījumu gadījumā.
Ņemot vērā, ka bankas atkal ir uzsākušas sacensību par labākajiem noguldījumu procentiem, var pienākt laiks, kad atkal tiks maksāts par līdzekļiem norēķinu kontos. Un tad naudas tirgus instrumentu fondu nozīme vēl vairāk mazināsies. Dažas Lietuvas bankas jau šobrīd maksājot par norēķinu kontiem, ja līdzekļu atlikums nav mazāks par 50 000 eiro.
Iespējams, vairāk var nopelnīt, ja tirgus instrumentu fondos tiek ieguldītas mārciņas vai ASV dolāri, jo tiem Revolut piedāvā augstāku ienesīgumu.
Investors Lukass secina, ka viņš būtu gatavs ieguldīt Revolut elastīgajos kontos naudas summas, kas varētu būt nepieciešamas pēc dažām nedēļām vai mēneša, jo tā tām ļautu pelnīt arī īstermiņā, taču viņš būtu apdomīgs un nopietnus ieguldījumus tur neliktu.