• Atpakaļ
  • menu
  • Meklēt
  • Ieiet portālā
  • Dalīties ar rakstu:

    Bafets vēl pat aktīvāk izpārdod portfeli

    Foto: Brendan McDermid, Scanpix

    Investoru pulki min, kādēļ Bafets šogad tik aktīvi pārdod akcijas un veido milzīgu skaidras naudas čupu.

    Uz ASV vēlēšanu fona teju jebkādas ziņas pēdējās dienās izskatās mazas. Piemēram, vien ierobežotu uzmanību izpelnījās pasaules slavenākā investora Vorena Bafeta stūrētā holdinga uzņēmuma Berkshire Hathaway iepriekšējā ceturkšņa finanšu atskaite.
    Pasaules ieguldītāju kopiena tradicionāli mēģina meklēt kādas zīmes, kā naudu nopelna šī investīciju leģenda. Galu galā saliktā Berkshire akcijas gada pieauguma likme no 1965. gada bijusi teju 20% apmērā, kur kopējā ASV akciju tirgus atdeve ir bijusi divreiz lēzenāka. Tad nu šoreiz investori samanījuši, ka Bafeta kunga oma arvien vairāk potenciāli nosliecas uz lācīgu pusi. Par lāču tirgu tiek saukta situācija, kad kādu aktīvu cenai ir izteikta tendence samazināties.
    Izpārdot portfeli un pārtrauc akciju atpirkšanu
    Jau vasarā varēja spriest, ka Bafets kungs devis aizdomīgu zaļo gaismu lielākai Berkshire vērtspapīru portfeļa pārdošanai. Viens variants varētu būt: Bafets uzskata, ka, ņemot vērā visus aktuālos nosacījumus, šobrīd uzņēmumu vērtspapīrus var pārdot par pievilcīgu cenu. Savukārt, piemēram, tirgus krituma apstākļos tad būtu liels skaidras naudas kalns, ko izmantot, lai uzņēmumu daļas iegādātos lētāk. Slavenais britu baņķieris Barons Rotīšīlds ir teicis, ka labākais laiks pirkšanai ir tad, kad “ielās ir asinis”. V. Bafets aptuveni šo pašu pateicis iejūtīgāk – esi alkatīgs tad, kad citi ir bailīgi, un bailīgs tad, kad citi ir alkatīgi. Piemēram, iepriekšējā globālā finanšu kraha laikā Bafets uzpirka tādu uzņēmumu kā Goldman Sachs Group, General Electric un Dow Chemical akcijas.
    Līdz ar Berkshire svaigāko finanšu atskaiti ir redzams tas, ka Bafets cērp sava uzņēmuma akciju portfeli. Tāpat Berkshire Hathaway pirmo reizi kopš 2018. gada ir pārtraukusi savu akciju atpirkšanu. Berkshire jau otrajā ceturksnī krasi apcirpa savu akciju atpirkšanas apmēru, kur nu šis process pārtraukts pilnībā. Salīdzinājumam – 2021. gadā Berkshire savas akcijas atpirka kopumā 27 miljardu ASV dolāru vērtībā. Toreiz acīmredzami Bafets pats sava uzņēmuma akciju uzskatīja par nenovērtētu. Tagad tā vairs šķietami nav. Jautājums ir, vai tas ko vairāk pasaka arī par plašāku ekonomikas un akciju tirgus bildi.
    Līdz šim brīdim tādējādi varēja mēģināt teikt, ka Bafets un Berkshire redz, ka viens labs ieguldījums patiesībā ir pašai savu akciju atpirkšana. Savukārt nu Bafets to apstopējis, jo, iespējams, šādu atpirkšanu tagad uzskata par pārāk dārgu pasākumu. Baumas ir, ka Bafets pietaupa naudu un cer ieraudzīt citus labākus veidus, kā saviem akcionāriem nodrošināt vērtību ilgākā termiņā. Spekulācijas ir, ka Berkshire labāk var klāties tieši pie palielākām finanšu tirgu turbulencēm, kad Bafets un viņa komanda arī varēs piepildīt savu misiju, kas paredz perspektīvu un nosacīti lētu uzņēmumu iegādi. Faktiski šīs kompānijas un paša Bafeta talanti labāk var sevi izpaust, kad kopēja situācija tirgū un, iespējams, ekonomikā nav tā pati skaidrākā. Tieši šie brīži, iespējams, potenciāli var cementēt pamatu kompānijas ilgtermiņa tirgu pārspēšanas stāstam.
    Berkshire akcijas cena mēneša laikā saplakusi par 2.55%. Kopš gada sākuma gan šī uzņēmuma šie vērtspapīri investoriem būtu bijuši ļoti veiksmīgs ieguldījums – Berkshire akcijas cena šajā periodā joprojām ir palēkusies par krietniem 24%.
    Berkshire Hathaway B klases akcijas cena, ASV dolāri. Avots: Investing.com
    Turpina mest nost Apple
    Pieejamā informācija liecina, ka šogad Berkshire akciju portfeļa apmērs ir samazināts par 25% līdz aptuveni 300 miljardiem ASV dolāriem. Sevišķi acīs duras tas, ka Berkshire par divām trešdaļām šogad samazinājusi savu Apple akciju pozīciju, kas ļoti cītīgi ticis darīts arī trešajā ceturksnī. Pat pēc šādas pārdošanas Apple paliek lielākā pozīcija Berkshire akciju portfelī.
    Publiski pieejamā informācija liecina, ka Berkshire šogad savam portfelim nopirkusi akcijas vien 5.8 miljardu ASV dolāru vērtībā un pārdevusi – 133 miljardu ASV dolāru vērtībā. Par lielāko daļu gan šeit ir atbildīga tieši atbrīvošanās no Apple akcijām (Berkshire tās uzpirka galvenokārt no 2016. līdz 2018. gadam vidēji par 35 ASV dolāriem; tagad šī akcija biržā maksā 222 ASV dolārus). Atdeve no šiem darījumiem esot bijusi 97 miljardi ASV dolāri un 76.5 miljardi ASV dolāri, ja vērtē nodokļu efektu. Vēl Bafets lielā apmērā atbrīvojies no Bank of America akcijām.
    Trešajā ceturksnī Berkshire uzpirkusi akcijas 1.5 miljardu ASV dolāru vērtība un pārdevusi – 36 miljardu ASV dolāru vērtībā. Atšķirība te ir milzīga. Berkshire arī savam apmēram vien niecīgu summu – 500 miljonus ASV dolārus – šogad izmantojusi uzņēmumu pārņemšanai.
    Protams, viens jautājums ir par to, vai šāds Bafeta lēmums nav negatīvs signāls arī pārējiem Apple akcionāriem. Apple akcijas cena mēneša laikā samazinājusies par 1.7%, un straujāk tā rūk tieši dažu pēdējo dienu laikā. Apple akcijas cena arī atrodas aptuveni turpat, kur tā bija jūlija sākumā.
    Katrā ziņā fakts ir tāds, ka Bafets rīkojas un fiksē peļņu no nenoliedzami ļoti ienesīga darījuma, kur pagaidām pārējie Apple akcionāri vēl domā. Iespējams, Bafets redz, ka Apple sāk parādīties problēmas ar izaugsmi viedtālruņu tirgū. Tāpat iespējams ir tas, ka Bafets gribējis samazināt Berkshire portfeļa atkarību no Apple akcijām, kur to īpatsvars agrāk šogad tajā bija pieaudzis līdz 45%. Viens viedokli arī ir, ka, Apple akciju pārdodot vēlāk, Berkshire potenciāli būtu jāmaksā lielāki nodokļi (liela uzmanība līdz ar ASV prezidenta vēlēšanām pievērsta paaugstinātā ASV budžeta deficīta tēmai. Te Bafets licis noprast, ka, lai šo deficītu ierobežotu, neizbēgt no nodokļu palielināšanas. Viņš teicis, ka nākotnē vēl lielāki nodokļi samazināšot arī Berkshire peļņu no akciju pārdošanas). Jeb varbūt varētu teikt tā: Bafets uzskata, ka Apple akcija tagad tiek tirgota par cenu, kas vairs neattaisno tik lielu pozīciju Berkshire portfelī.
    Nedaudz skaidrā nauda
    Berkshire skaidras naudas ekvivalentu Everests savukārt trešajā ceturksnī, pirmo reizi vēsturē pārsniedzot grūti aptveramus 300 miljardus ASV dolārus, pieauga par 48 miljardiem ASV dolāriem. Vispārējais pieņēmums ir, ka, neskatoties uz šādu skaidras naudas okeānu, investoriem dividendes no Berkshire sagaidīt nevajadzētu. Bafets nav šādas idejas fans, un Berkshire akcionāri izskatās visai priecīgi, ka Bafets un šis uzņēmums sēž uz šādas skaidras naudas kaudzes un gaida kādu milzīgu pirkumu par kādu potenciāli labu cenu.
    Līdz tam viņš šo naudu pamatā izvieto īstermiņa ASV parādā. 12 mēnešos Berkshire no ASV īsa termiņa papīriem nopelnījusi procentus 10 miljardu ASV dolāru apmērā un iepriekšējos trīs mēnešos (līdz septembrim) – 3.5 miljardu ASV dolāru apmērā. Nav jau nemaz tik slikti.
    Runājot par Bafetu, arvien acīs iekrīt viņa ievērojamais vecums – 94 gadi. Investori jau gadiem apcer neiespējamību viņu aizstāt. Jāsaka, ka viens interesants rezultāts tam ir tāds, ka šis konglomerāts (tā akcijas) tiek tirgots nosacīti lēti. Berkshire akcijas arī tagad tiek tirgotas aptuveni 50% virs uzņēmuma bilances vērtības, un šajā ziņā nav daudz citu lietu, kuras ASV akciju tirgū varētu dabūt lētāk.

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

SignetNasdaq
Investore Andris
Capitalia
SignetNasdaqCapitalia
  • Tallinas birža
  • Rīgas birža
  • Viļņas birža
Investora Andra portfeļa vērtība