• Atpakaļ
  • menu
  • Meklēt
  • Ieiet portālā
  • Dalīties ar rakstu:

    No nekustamā īpašuma līdz kriptovalūtām

    Polina Brottier, Binance mārketinga vadītāja Baltijas reģionā

    Par savu investīciju pieredzi Investoru Klubam stāsta Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē.

    Kāda bija tava pirmā investīciju pieredze?
    Pirmā investīciju pieredze man bija nekustamo īpašumu lauciņā. 2005. gadā uzsāku studijas un drīz vien pa vakariem sāku piestrādāt uz pusslodzi informācijas tehnoloģiju kompānijā. Sākotnēji kopā ar draudzeni īrējām istabu, bet tad nolēmu iegādāties savu mājokli. Ar vecāku palīdzību 2007. gadā iegādājos dzīvokli Tallinā. To tad arī var uzskatīt par manu pirmo investīciju, kas izrādījās ļoti veiksmīga, jo mājokļa vērtība pēc tam pieauga par vairāk nekā 100 %. Šobrīd dzīvokli izīrēju un gūstu pasīvos ienākumus. Bija gan arī grūts periods finanšu krīzes laikā, kad kredīta maksājumu sagādāja visai lielas neērtības. Zinu cilvēkus, kas pieaugošo kredītmaksājumu dēļ bija spiesti pārdot savus īpašumus.
    Otro dzīvokli iegādājāmies uz pusēm kopā ar vīru un tajā tagad arī dzīvojam. Tā ir kopīga mūsu ģimenes investīcija. Jāsaka, ka pie mums vispār cilvēki salīdzinoši maz zina par investēšanu. Līdz ar to pirmais virziens, kurā cilvēka tradicionāli skatās ir nekustamais īpašums. Tolaik nebija nepieciešama arī pirmā iemaksa, tāpēc ieguldīt nekustamajā īpašumā bija ļoti viegli, nebija nepieciešams liels sākotnējais kapitāls. Man kā studentei bez lieliem iekrājumiem, tas bija ļoti ērti.
    Kad sāki lūkoties citu aktīvu virzienā?
    Mans vīrs ir francūzis un Francijas izglītības sistēma ievērojami atšķiras no mūsējās. Tur daudz lielāku vērību pievērš finanšu, kapitāla tirgus un investīciju jautājumiem. Viņiem jau skolā māca par to kā un kur investēt. Līdz ar to mans vīrs ir daudz labāk izglītots kapitāla tirgus, ieguldījumu riska menedžmenta un investīciju jautājumos. Kad mēs satikāmies, viņš bija ļoti izbrīnīts, ka esmu ieguldījusi tikai nekustamajā īpašumā, bet neinvestēju akcijās vai citos aktīvos. Mana nostāja vispirms bija, ka man nav pietiekoši lielu uzkrājumu, lai sāktu investēt. Un tieši vīrs man izskaidroja to, ka nav nepieciešami lieli ienākumi vai uzkrājumi, lai sāktu investēt. Svarīgākais ir sākt, kaut vai ar 10 eiro mēnesī, un darīt to regulāri. Tad arī sāku skatīties akciju tirgus virzienā un pētīt investīciju iespējas. Interesanti, ka tajā pašā laikā, kad sāku pētīt akciju tirgu, sāku saņemt arī akcijas no darba devēja (Uber), kā daļu no atalgojama (akciju opcijas).
    Izmēģināju dažādus brokerus un galvenokārt tirgojos ar ASV kompāniju akcijām. Tā gan nebija ikdienas tirdzniecība, bet vairāk pirkšana, turēšana un pārdošana izdevīgā brīdī. Šobrīd vairs aktīvi neinvestēju akcijās un joprojām turu arī daļu savu Uber akciju. Kopš sāku strādāt kripto nozarē, visas aktīvās investīcijas ir saistītas tieši ar digitālajiem aktīviem.
    Kā sākās tavs ceļš kriptovalūtu pasaulē?
    Ar kriptovalūtām mani iepazīstināja viens no maniem draugiem, kurš aktīvi investēja ļoti dažādos aktī vos. 2021. gada sākumā viņš man jautāja, vai esmu investējusi kriptovalūtās. Tobrīd par tām neko īsti nezināju un dabiski atbildēju, ka neinvestēju kriptovalūtās. Viņš pieminēja investīcijas tieši BNB, kura vērtība tobrīd bija aptuveni 40 ASV dolāru, prognozējot, ka šīs kriptovalūtas vērtība tuvākajā laikā ievērojami palielināsies. Man tobrīd kriptovalūtās likās pārāk riskants un sarežģīts ieguldījumu veids. Februārī BNB vērtība jau bija palielinājusies līdz aptuveni 200 ASV dolāriem, kas man radīja apziņu, ka esmu kaut ko nokavējusi. Tas izraisīja manu padziļinātu interesi par kriptovalūtām un sapratu, kas kriptovalūtas ir kaut kas nopietns. Maijā BNB vērtība palielinājās jau aptuveni līdz 500 ASV dolāriem.
    Pirmos ieguldījumus kriptovalūtās sāku veikt jūnijā. Pēc drauga ieteikuma pirmā kripto birža, kurā izveidoju kontu bija Binance. Pirmā summa bija 30 eiro un pirmā kriptovalūta, ko nopirku bija BNB. Tobrīd pametu Uber un sāku jaunas darbavietas meklējumus, tāpēc biju visai piesardzīga ar saviem izdevumiem. Tas bija vairāk tāds kā testa pirkums, lai salīdzinātu ieguldīšanu akcijās un kriptovalūtās. Arī mana māsa sāka aktīvi ieguldīt kriptovalūtās. Tāpat arī draugi un paziņas sāka aktīvāk interesēties par kriptovalūtām.
    Gadījās tā, ka 2021. gada jūlijā tiku uzaicināta uz darba sarunām Binance. Tur jau strādāja mans bijušais darba kolēģis no Somijas. Viņš mani ieinteresēja par darbu Binance, norādot, ka te ir tāda pati jaunuzņēmumu darba atmosfēra, kāda sākotnēji bija Uber, pirms uzņēmums izauga par lielu korporāciju. Augusta beigās jau sāku strādāt Binance. Un tā būtībā sākās mana kripto dzīve– 100 % manu ienākumu ir kriptovalūtās.
    Vai tas nerada neērtības? Vai ar kritovalūtu var norēķināties tikpat brīvi kā ar tradicionā lo naudu?
    Ar kriptovalūtu norēķinos katru dienu – maksāšanas brīdī tā automātiksi tiek konvertēta fiat valūtā. Ar savu maksājumu karti par ikdienas pirkumiem maksāju gan veikalā, gan pērkot aviobiļetes vai rezervējot viesnīcas. Būtībā tikai komunālo pakalpojumu rēķinus un kredīta maksājumus veicu fiat valūtā. Visi pārējie maksājumi ir kriptovalūtā.
    Kā uz tavu darbu Binance reaģē citi cilvēki?
    Daudzi domā, ka strādājot Binance man ir vairāk informācijas par tirgu un tāpēc bieži jautā, vai ir pareizais laiks investēt kriptovalūtās. Viena no rekomendācijām, ko iesaku, ir sekot līdzi kripto tirgus noskaņojuma indeksam (Crypto Fear & Greed Index). Tas visai labi parāda kopējo tirgus noskaņojumu un vai ir pareizais brīdis investēt. Ja tirgū valda alkatība, jābūt ļoti piesardzīgiem. Ja indekss ir neitrāls, ir piemērots brīdis pārvērtēt sava portfeļa struktūru un varbūt veikt tajā kādas izmaiņas. Savukārt, ja tirgu ir pārņēmušas vispārējas bailes, ļoti iespējams, ka ir piemērots brīdis investēt. Parasti gan šajā brīdī cilvēkiem ir vismazākā interese par investēšanu kriptovalūtās. Daudz lielāka gatavība investēt ir tirgus augšupejas brīžos, kad cilvēki baidās neuzspēt ielekt peļņas vilcienā. Uzskatu, ka šis indekss ir labāks tirgus situācijas raksturotājs nekā padoma prasīšana draugiem vai paziņām par to, kurā brīdī investēt. Pati gan izmantoju regulāro ieguldīšanas stratēģiju, neskatoties uz tirgus sentimentu. Savukārt tirgošanos ar kriptovalūtām man liedz līgums ar Binance.
    Kāds ir tavs kriptovalūtu portfelis?
    80 % mana portfeļa veido Bitcoin un BNB. Par šīm abām kriptovalūtām esmu pārliecināta un droša ieguldīt. BTC investēju regulāri, iemaksājot noteiktu summu katru mēnesi. Pati tam laiku nemaz neveltu, manā vietā to izdara Binance Earn pakalpojums, kurā sākotnēji jāievada interesējošie iestatījumi un tālāk viss notiek automātiski.
    Otru lielāko mana kriptovalūtu portfeļa daļu jeb aptuveni 15% veido ieguldījumi TOP 50 kriptovalūtas. Šīs investīciju portfeļa daļu regulāri pārskatu, sekojot līdzi tirgus aktualitātēm un notikumiem. Savukārt aptuveni 5% ir ieguldījumi augsta riska kriptovalūtās. Tās gan es pati neiegādājos, bet saņemu bez maksas, pateicoties, BNB kriptovalūtas noguldījumiem Binance piedāvā tajos investīciju risinājumos. Jaunās kriptovalūtas parasti pirms ienākšanas tirgū noteiktu daļu apjoma emitē caur kriptovalūtu biržām un palaišanas platformām. Bieži vien tās ātri zaudē savu vērtību, bet dažkārt tām ir ārkārtīgi straujš vērtības kāpums.
    Kādus avotus tu izmanto, lai sekotu līdzi tirgus jaunumiem un informācijai par investīciju iespējām?
    Regulāri sekoju līdzi informācijai portālos Investing.com un Cointelegraph.com, kur būtībā ir visa aktuālā informācija par kriptovalūtu tirgus tendencēm, jaunumiem un svarīgākajiem notikumiem. Lai iegūtu padziļinātu ieskatu, esmu pieteikusies arī vairākām vēstkopām, kas regulāri izsūta jaunumu vēstules. Tostarp, piemēram, Hopium reizi dienā atsūta apkopojumu par Web3 ekosistēmas aktualitātēm un tendencēm. Tāpat klausos arī vairākus kripto jautājumiem veltītus podkāstus un youtube kanālus. Tostarp, varu rekomendēt Binance Akadēmiju, kur ikvienam bez maksas ir pieejama ļoti plaša informācija par visām kripto jomas svarīgākajām tēmām.
    Vai esi iegādā jusies arī NFT?
    Jā, protams. Esmu airBaltic kliente un tāpēc iegādājos Planies, kas ļauj izmantot airBaltic Club priekšrocības. Ar iegūtajiem lojalitātes punktiem jau esmu iegādājusies arī pirmās lidojumu biļetes.
    Dalīties ar rakstu:

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

SignetNasdaq
Investore Andris
Capitalia
SignetNasdaqCapitalia
  • Tallinas birža
  • Rīgas birža
  • Viļņas birža
Investora Andra portfeļa vērtība