Eiropas gāzes cenas sasniedza piecu mēnešu augstāko līmeni pēc tam, kad Krievija atkal pārtrauca gāzes piegādes, Maskavai kārtējo reizi cenšoties manipulēt ar energoresursu piegādēm.
Eiropas gāzes TTF fjūčeru piegādes cenas nākamajam mēnesim pieauga par 10%, sasniedzot 197 eiro par megavatstundu, kas ir augstākais rādītājs kopš marta sākuma. Tas notika tikai dienu pēc tam, kad Krievija pārtrauca gāzes plūsmu lielākajā padeves vietā, kas apgādā reģionu. Cenas ir vismaz piecas reizes augstākas nekā pirms gada.
Krievijas enerģētikas koncerns Gazprom paziņoja, ka turbīnu apkopes problēmu dēļ cauruļvada Nord Stream 1 plūsma no rītdienas samazināsies līdz 33 milj. kubikmetru.
"Visi tirgus dalībnieki paredzēja, ka Krievijas gāzes padeves apjomi samazināsies," laikrakstam Financial Times sacīja Džeimss Haksteps (James Huckstepp), EMEA (Eiropa, Tuvie Austrumi, Āfrika) reģiona konsultāciju uzņēmuma S&P Global Commodity Insights gāzes analīzes vadītājs. "Taču tirgus negaidīja, ka gāzes plūsma saruks tik ātri."
Diplomāti Eiropā debatē saistībā ar gāzes patēriņa samazināšanu par 15% ziemas periodā. Augstākas gāzes cenas rada spiedienu uz Eiropu un liek meklēt alternatīvas piegādes. Politiķi nosodīja Kremļa taktiku izmantot gāzes piegādes kā manipulāciju. Pēc pirmajām dienām, kad notika Krievijas iebrukums Ukrainā, gāzes cenas Eiropā pārsniedza 200 eiro par megavatstundu. Nākamajās nedēļās cenas stabilizējās, taču kopš jūnija tās dubultojās, Kremlim izrādot gatavību pamest Eiropu gāzes deficītā.
Gāzes tirdzniecības uzņēmuma Trident Markets vadošais partneris Tobijs Kopsons (Toby Copson) laikrakstam Financial Times sacīja, ka, visticamāk, pasaule izjutīs vēl lielāku gāzes cenu spiedienu, jo Ķīna ienāks tirgū, lai iegādātos krājumus ziemai.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Krievijas dabasgāzes eksporta pārtraukšana Eiropā var negatīvi ietekmēt reģiona iekšzemes kopproduktu. Tomēr ietekme uz cenām var būt desmitkārtīga, liecina jaunais Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pētījums.
Saeima 14.jūlijā trešajā - galīgajā - lasījumā atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz dažādot dabasgāzes piegāžu ceļus un nodrošināt dabasgāzes stratēģiskās rezerves, kā arī aizliegt dabasgāzes piegādes no Krievijas.
Līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā daudz kas ir mainījies uzskatos, vēlmēs un plānos par enerģētiku, tai skaitā par dabasgāzi, savukārt darbos nemaz tik daudz vēl nav notikušas izmaiņas un arī tik drīz tās nenotiks, vismaz ne pilnā mērā.
Investoru Kluba podkāsta 75.epizodē viesojas Storent Holding dibinātājs, vadītājs un līdzīpašnieks Andris Pavlovs. Epizodē pārrunājām pašreizējo obligāciju piedāvājumu, ekspansijas plānus ASV un tuvāk iepazinām uzņēmumu.