Eiro kurss pret dolāru ir sasniedzis gada augstāko līmeni, un raisās diskusijas par to, vai varam secināt, ka eiro sāk nostiprināšanos.

- currency Foto: Dusan Zidar
Kopš marta vidus eiro kurss ir pieaudzis par vairāk nekā 3% un nesen pārsniedzis 1.10 ASV dolāru atzīmi, kas ir gada augstākais līmenis.
Tālākās kursa izmaiņas gan lielā mērā atkarīgas no centrālo banku monetārās politikas. Paredzams, ka Federālā rezervju sistēma (FRS) maijā veiks likmju paaugstinājumu par 25 bāzes punktiem, kam varētu sekot vairāku mēnešu likmju paaugstināšanas pauze, kas, visticamāk, atsāktos rudenī.
“Eiro likmi pastiprina fakts, ka Eiropas Centrālā banka (ECB) atšķirībā no FRS vēl nav pabeigusi procentu likmju paaugstināšanas ciklu,” tā Verslo Žinios teicis SEB bankas Tirgus izpētes daļas galvenais analītiķis Eduardas Petrulis, kurš jau iepriekš prognozēja ASV dolāra vājināšanos.
Eksperti vērtē, ka ir arī vairāki citi iemesli, kas ir labvēlīgi eiro likmei pret dolāru – reģions pamazām ir atkopies no enerģijas krīzes, ekonomika uzrāda pozitīvas tendences, un Eiropas akciju tirgos arī palielinās optimisms, kas samazina nepieciešamību patverties ASV dolāros. Laikā, kad investoru noskaņojums ir labs un akciju cenas sāk kāpt, tradicionāli eiro kurss pieaug.
SEB analītiķi uzskata, ka eiro kurss šobrīd ir sasniedzis līmeni, sākot no kura gan ir grūtāk sagaidīt turpmāku kāpumu, līdz ar to viņi paredz, ka aptuveni šāda likme varētu saglabāties nākamos četrus ceturkšņus.
“Īslaicīgu dolāra kursa kāpumu līdz 1.08 eiro, iespējams, varam sagaidīt 2023. gada trešajā ceturksnī, kad Eirozonā parādīsies izteiktākas inflācijas palēnināšanās pazīmes. Turklāt spriedzei līdz tam laikam jau vajadzētu mazināties pēc gaidāmajām sarežģītajām sarunām par ASV parāda “griestu” celšanu. Paredzams, ka pēc tam likme atkal atgriezīsies pie 1.10 dolāriem par eiro, 2024. gada pirmajā ceturksnī arī nedaudz palielinoties,” komentē eksperts.
ING bankas analītiķi norāda, ka Eiropas finanšu sektors šobrīd izskatās labākā situācijā nekā ASV.
Tikmēr UniCredit stratēģi, piesaucot ASV patēriņa cenu un ražotāju cenu kritumu uzskata, ka eiro ir labā pozīcijā, lai turpinātu kāpumu, viņi uzskata, ka eiro arvien vairāk nostiprinās.
Arī HSBC stratēģi par eiro ir noskaņoti pozitīvi, to veicina jaunākie eirozonas ārējās tirdzniecības rādītāji. Eurostat šonedēļ ziņoja, ka februārī pirmo reizi kopš 2021. gada septembra eirozonā ir reģistrēts ārējās tirdzniecības pārpalikums 4.6 mljrd. eiro apmērā. Viņi prognozē eiro kursa ralliju līdz 1.15 dolāriem tuvākajos mēnešos.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Cenu inflācija rodas, kad pārāk daudz naudas “dzenas pakaļ” pārāk mazam preču un pakalpojumu klāstam. Straujš un pastāvīgs “plašās naudas” (“broad money” – nauda, kas nonāk reālajā ekonomikā) piedāvājuma pieaugums stingri korelē ar cenu inflāciju. Arī būtiskas preču un pakalpojumu piedāvājuma izmaiņas, piemēram, lielas izmaiņas ražošanas jaudās vai produktivitātē, būtiski ietekmē cenu inflāciju. Savās pārdomās par inflācijas iespējamajām izmaiņām nākotnē dalās Voldemārs Strupka, Signet Bank investīciju eksperts.
Bailes par banku nākotni, gaidāmās FRS likmju paaugstināšanas cikla beigas, spiediens uz ASV dolāru – šie un citi faktori veicinājuši zelta cenu pieaugumu un arvien pozitīvākas tā nākotnes perspektīvas, vēsta Lietuvas medijs Verslo Žinios.
Trešdien dolāra kurss nedaudz pieauga, turpinot tirgoties tuvu 6 nedēļu augstākajiem līmeņiem. Kāpumu veicināja spēcīgie ekonomikas dati.
Arī 2025.gadā Investoru Klubs dodas uz Latvijas skolām, lai izglītotu jauniešus par to, kas ir investēšana, kāpēc tas ir svarīgi un kā to uzsākt atbildīgi.