Tuvojas gada beigas, kad tradicionāli vērojams pieaugums pensiju 3. līmeņa iemaksās. Luminor bankas dati rāda, ka arī pērn decembrī iedzīvotāji savā privātajā pensiju fondā iemaksāja pat divas reizes lielāku summu nekā citos mēnešos, un tas saistīts ar iespēju nākamajā gadā saņemt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu. Luminor Aktīvu pārvaldīšanas un pensiju daļas vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš skaidro, kā šo atmaksu saņemt un cik liela tā būs.

- Foto: Evija Trifanova/LETA
"Pensiju 3. līmenis ir tālredzīgs un atbildīgs instruments, kā ikviens var palielināt savas vecuma pensijas apmēru, brīvprātīgi un atbilstoši savām iespējām veicot papildu iemaksas pensijas uzkrājumam. Jo agrākā vecumā cilvēks šīs iemaksas sāk veikt, novirzot tam kaut vai dažus desmitus eiro mēnesī, jo lielāku pensiju saņems vecumdienās. Turklāt katru gadu būs iespēja saņemt atpakaļ pārmaksāto IIN. Lai arī ir ieteicams par savu labklājību rūpēties regulāri, vairākus gadus gan novērojam, ka vidējās klientu iemaksas decembrī ir divas vai pat trīs reizes lielākas nekā kādā citā mēnesī, jo iedzīvotāji rēķinās, ka jau drīz varēs atgūt daļu no veiktajām iemaksām,” uzsver Krūmiņš.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Pensiju 2. līmeni un tā dalībniekus var dēvēt par Latvijā lielāko un vērtīgāko “klubu” – pensijas krājēju skaits šobrīd jau pārsniedz 1.3 milj. cilvēku, bet viņu uzkrājums ir vairāk nekā 6.7 mljrd. eiro vērts. Savukārt brīvprātīgajā pensiju 3. līmenī, iemaksas veic gandrīz 390 tūkst. cilvēku, kuru uzkrājuma summa tuvojas 670 milj. eiro, vēsta Finanšu nozares asociācija.
Jau ilgstoši iespējams vērot ļoti satraucošu ainu - vairākiem simtiem tūkstošu iedzīvotāju ir nepiemēroti pensiju 2. līmeņa plāni. Apkopojot manapensija.lv publiski pieejamos datus, var secināt, ka gandrīz 600 tūkstoši iedzīvotāju ir izvēlējušies pensiju plānus, kas iegulda akcijās ne vairāk par 50% no to aktīviem, raksta Iļja Arefjevs, IPAS VAIRO valdes priekšsēdētājs.
Rūpes par vidi var īstenot ar salīdzinoši vienkāršiem soļiem savās ikdienas gaitās, piemēram, vairāk pārvietoties bez auto, tostarp izmantojot sabiedriskā transporta pakalpojumus, vai mazinot plastmasas izmantošanu ikdienā. Tomēr viens no papildu veidiem, gādājot par klimata pārmaiņu mazināšanu un ilgtspēju, ir savu personīgo finanšu ietekmes uz vidi novērtēšana, tādēļ Luminor bankas ilgtspējas jomas vadītāja Kadri Vundera-Fontana iesaka, kam pievērst uzmanību, lai rūpētos par savu personīgo finanšu — ienākumu, izdevumu un ieguldījumu — ilgtspēju.
Arī 2025.gadā Investoru Klubs dodas uz Latvijas skolām, lai izglītotu jauniešus par to, kas ir investēšana, kāpēc tas ir svarīgi un kā to uzsākt atbildīgi.