Sportam un finanšu tirgiem ir daudz kopīga. Kā tajos prognozēt rezultātus?
Oļegs Jemeļjanovs, Swedbank, Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājsFoto: ANDRIS BARBANS
Daudzi no tiem, kas ir saistīti ar finanšu tirgus pasauli, bieži salīdzina to ar sportu. Abas nodarbības sagādā daudz emociju, gan pozitīvu, gan negatīvu. Viss kā reālajā dzīvē, kur “baltā svītra” bieži mainās ar “melno”. Un, tomēr, cilvēciski gribas panākt to, lai “baltā svītra” būtu ievērojami garāka par “melno”, uzskata Oļegs Jemeļjanovs, Swedbank, Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs.
Daudzas finanšu iestādes mēģināja prognozēt sporta sacensību iznākumu. Piemēram, investīciju banka Goldman Sachs regulāri mēģināja prognozēt lielāko futbola turnīru - Pasaules kausa un Eiropas čempionāta – uzvarētājus.
Izmantojot savu matemātisko modeli, kā arī statistiku kopš 1980. gada, banka secināja, ka kādas noteiktas komandas gūto vārtu skaits bija atkarīgs no 4 faktoriem:
1) no kopējā komandas “stipruma” vai “kvalitātes”, balstoties uz tās starptautisko reitingu World Football Elo Rating sarakstā;
2) no gūto un ielaisto vārtu skaita pēdējo 5 spēļu laikā, atspoguļojot komandas nesenos sasniegumus;
3) no “mājas lauka” priekšrocības, komandai spēlējot vidē, kuru tā labi pazīst, ieskaitot arī psiholoģisko atbalstu no savu līdzjutēju puses;
4) no tendences atsevišķām komandām rādīt labus rezultātus tieši šajos finālturnīros.
Vai šī sporta spēļu un turnīru rezultātu prognozēšanas metodoloģija var mums palīdzēt saprast kādi faktori ir nozīmīgi panākumu sasniegšanai finanšu tirgos? Dažu vispārīgu likumsakarību saprašanai noteikt var.
Analizējot jebkuru finanšu aktīvu, mums jāņem vērā gandrīz identiski faktori:
1. aktīva fundamentālās priekšrocības, balstoties uz faktoriem, kuri, galu galā, noteiks tā cenas dinamiku ilgtermiņā. Tātad investoram jābūt spējīgam veikt fundamentālo analīzi, kuras pamatā ir zināšanas par finanšu teoriju;
2. īstermiņa “impulsa” (“momentum”) tendence: ja aktīvs pēdējā laikā rāda labu cenu dinamiku, tad tas turpinās to rādīt arī tuvākajā perspektīvā (piezīme: pievēršu uzmanību, tuvākajā perspektīvā!). Domāšanas un roku ātrums, kā arī izlēmība viennozīmīgi var palīdzēt veikt īstermiņa tirdzniecības operācijas. Bet nekādi negarantē panākumus ilgtermiņā (!),
3. insaideru priekšrocības: runa ir ne tikai par kompāniju darbiniekiem, bet arī par investoru “mājas lauka” priekšrocībām, viņiem, piemēram, dzīvojot valstī vai reģionā, kur atrodas pati kompānija, tās izejvielu un noieta tirgi. Valodu, kultūras un likumdošanas pārzināšana, kā arī pieeja alternatīviem informācijas avotiem neapšaubāmi palielina iespēju gūt panākumus;
4. uz pieredzi balstīta pārliecība: tiem investoriem, kuri jau ir veiksmīgi veikuši ieguldījumus, ir lielākas izredzes tos veiksmīgi veikt arī nākotnē.
Atliek salīdzināt teoriju un praksi. Diemžēl Goldman Sachs modeļu prognozes, lielākoties, bija diezgan neapmierinošas. Piemēram, prognozējot 2020. gada Eiropas čempionāta (“EURO 2020”) grupu turnīra spēļu iznākumus, no 30 nospēlētajām spēlēm bankas analītiķi bija pareizi noprognozējuši 14 iznākumus, proti, pareizi uzminot spēles uzvarētāju vai neizšķirtu. Tātad panākumu varbūtība bija 47 procenti. Tas ir, visdrīzāk, nav nekāds pārsteigums, ņemot vērā nelielu spēļu skaitu. Savukārt, spēļu skaits ar precīzi uzminētu gūto un ielaisto vārtu starpību bija 7 (23%), bet ar precīzi uzminētu rezultātu tikai 2 (7%).
Iespējams, šie neapmierinošie rezultāti bija saistīti ar to, ka prognozēšanai bija jāpiesaista īsts sava amata profesionālis: ekonomistiem ir jānodarbojas ar ekonomiku, savukārt, ar sportu sportistiem?
Tieši tāpēc šoreiz es nolēmu izmantot 2022. gada Pasaules kausa grupu turnīra spēļu iznākumu prognozes, kurus publicēja Kriss Sattons, BBC futbola eksperts un bijušais Norwich City, Blackburn Rovers, Chelsea, Celtic, Birmingham City un Aston Villa uzbrucējs.
No 48 grupu turnīra spēlēm Kriss ir pareizi paredzējis 26 kvalitatīvos iznākumus, proti, pareizi uzminot spēles uzvarētāju vai neizšķirtu. Tātad panākumu varbūtība ir 55%. Savukārt, spēļu skaits ar precīzi uzminētu gūto un ielaisto vārtu starpību ir 13 (30%), bet ar precīzi uzminētu rezultātu 7 (16%).
Kā var redzēt, profesionāļa prognozes ir izrādījušās daudz precīzākas par ļoti gudro neprofesionāļu projektetā matemātiskā modeļa prognozēm. Tomēr pat tik pieredzējušā profesionāļa rezultāti demonstrē, ka centieni sasniegt kādus noteiktus kvantitatīvus rādītājus, visbiežāk, izrādīsies efemeri un ne visai produktīvi. Ja jums izdosies pareizi uzminēt kvalitatīvu notikumu iznākumu, tas jau būs liels sasniegums.
Sportā, tāpat kā finanšu tirgos, kā arī politikā un militārajā mākslā, par ilgtermiņa panākumiem var spriest, tikai veiksmīgi pabeidzot “maratona” distanci. Savādāk, vadoties pēc Napoleona principa – “galvenais ir iesaistīties kaujā, gan jau pēc tam redzēs” - var uzvarēt gandrīz visās atsevišķās kaujās, bet, galu galā, zaudēt karu.
24. janvārī šī raksta autors Oļegs vadīs Investoru Kluba vakaru par tēmu: Kā finanšu tirgus pagātne ietekmē tagadni un, iespējams, arī nākotni? Plašāka informācija ŠEIT.