Daudzi “atbildīgie” fondi tomēr sākuši pievienot ieroču ražotāju akcijas.

- Tanka stobra daļa militārās parādes Viļņā laikā. Foto: Scanpix
Ieguldīšanas pasaulē jau kādu laiku tiek sludināta atbildība un ilgtspēja. Lieta gan ir tāda, ka cilvēku izpratne par šīm lietām var būt ļoti atšķirīga. Tāpat tas, kas tiek ietverts šajos jēdzienos, laika gaitā arvien var mainīties.
Investoru klubs un
Investors Andris jau ir pauduši viedokli, ka ieguldījumi rietumvalstu aizsardzības uzņēmumos ir gan atbildīgi, gan ilgtspējīgi. Ticis rakstīts, ka bez drošības pamatu pamata nekas cits, uz kā būvēt ēkas nākamos stāvus, var nebūt – tikai katastrofa un nāve pie bezgalīgu drupu un kūpošu lūžņu kaudzes. Demokrātijas un kādas brīvības sargāšana prasa un arī turpinās pieprasīt ļoti nopietnu arsenālu. Kaut kas no citas sērijas savukārt ir bezatbildīgi, neilgtspējīgi, iespējams, pat noziedzīgi, ja šādas industrijas mazspēja gluži pretēji tieši izmaksā karu - noved pie tā, ka naidīgi režīmi sāk slaktēt citas sabiedrības.
Ilgstoši vadošās izpratnes vārdā par atbildību un ilgtspēju uz ESG (Environmental, Social and Corporate Governance jeb ESG; tas nozīmē, ka dažādi procesi, tostarp investīcijas, tiek izvērtētas caur klimata, sociālās atbildības, un korporatīvā pārvaldība lēcu) nosacījumiem tendētie fondi izvairījušies no ieguldīšanas Rietumvalstu aizsardzības uzņēmumos. Tas novedis pie tā, ka periodiski sevišķi Eiropas aizsardzības uzņēmumi sūdzējušies, ka ESG prasības tiem sadārdzina un apgrūtina pieeju finansējumam. Arī, piemēram, bankas šai jomai nelabprāt devušas kredītus un var diskutēt, ka šāda izpratne par ESG daļēji ir novedusi pie daļējām nozares problēmām un pat krietni lielāku risku un pavisam reālu plaša mēroga traģēdiju materializēšanās.
Viss gan mainās un izskatās, ka bez kāda ļoti liela pompa tie paši ESG fondi nu sākuši saviem ieguldījumiem pievienot aizsardzības nozares uzņēmumus. Bloomberg pagājušās nedēļas beigās ziņoja, ka aktīvu pārvaldnieki nu pamatā pa kluso saviem ESG akciju portfeļiem piepērk klāt arī aizsardzības nozares vērtspapīrus.
Šķiet, notiek tas, ko iespēja noprognozētjau minētais Investors Andris. Viņš rakstīja, ka pēdējos gados lielas pūles pieliktas, lai ieroču ražotājus klasificētu kā sociāli neatbildīgus. “Uzskatu, ka notiks visai plaša atbildības pārdefinēšana attiecība uz šo nozari, kur lērums ar fondiem mainīs savus noteikumus par neieguldīšanu šādos uzņēmumos. Tas savukārt var radīt papildu pieprasījumu pēc šādu uzņēmumu akcijām,” vēl novembrī teica šī Investoru Kluba izdomātā persona, kuras investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Beigu beigās mākslīgais intelekts vērtspapīru tirgū sev par labu var saskaitļot arī organisko būtņu emocijas.
Arī vērtspapīru tirgi sāk apcerēt lielo šovu – ASV vēlēšanu, kurās atkal var triumfēt Tramps, gadu.
Ieguldījumu pasaulē, šķiet, viena no lielajām investoru – gan profesionāļu, gan mazo individuālo - motivācijām ir pamēģināt dabūt vairāk par to, ko tiem varētu piedāvāt kopējais tirgus. Ar šī Svētā Grāla medībām gan bieži mēdz sanākt tā kā sanākt. Tas gan nebūt nenozīmē, ka šādi mēģinājumi pārspēt tirgu tāpat netiktu ļoti aktīvi praktizēti. Arī Volstrīta pakāpeniski arvien slīpējusi praksi, kā iebarot ideju par tirgus pārspēšanu, kam tad bieži komplektā nāk līdzi aktīvāka investoru tirdzniecība, kas šiem starpniekiem savukārt nozīmē lielākas komisijas.
Arī 2025.gadā Investoru Klubs dodas uz Latvijas skolām, lai izglītotu jauniešus par to, kas ir investēšana, kāpēc tas ir svarīgi un kā to uzsākt atbildīgi.