Sākotnējo akciju piedāvājumu jeb IPO apjoms Ķīnā šobrīd ir divreiz lielāks nekā Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), liecina Dealogic apkopotie dati.
Ķīnā šogad ar IPO starpniecību kopā uzņēmumiem piesaistīti gandrīz 35 mljrd. dolāru, kamēr ASV – 16 mljrd. dolāru. Šogad Ķīnā šis rādītājs pieaudzis par 7%, salīdzinot ar to pašu laika periodu pērn, tādējādi Ķīna kļuvusi par IPO pasaules līderi.
Pārējā pasaulē IPO apjomi sarukuši par 80%, jo Krievijas karš, augošā inflācija un banku procentu likmes likušas uzņēmumiem nogaidīt labvēlīgāku laiku, lai iekļūtu biržā.
Tiek uzskatīts, ka viens no iemesliem, kāpēc Ķīnā tomēr rādītāji ir pieauguši, ir turienes politiķu prasme koncentrēties uz nozarēm, kas ir izšķirošas ekonomikas izaugsmei, pievērst īpašu vērību tehnoloģiju jomai, atjaunojamajiem resursiem, pusvadītāju un citai progresīvai ražošanai.
Koncentrēšanās uz stratēģiskajām nozarēm vietējā tirgū ir piesaistījusi biržai daudzus uzņēmumus. Tikai 24 no vairāk nekā 130 sarakstiem nokļuva tradicionālajās Šanhajas un Šeņdžeņas biržās. Tikmēr Star Market Exchange, kas specializējas Šanhajas zinātnes un tehnoloģiju uzņēmumos, un ChiNext Market, kas piesaista Šeņdžeņas tehnoloģiju uzņēmumus, ir piesaistījusi gandrīz 80% no kopējiem IPO līdzekļiem.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) akciju tirgi vakar nepastāvīgo dienu noslēdza ar nelielu kāpumu, ko veicināja Amazon un citu lielāko izaugsmes uzņēmumu cenu kāpums. Lai gan diena sākās ar vairāk nekā 1% pieaugumu, dienas beigās bija bažas par inflāciju un procentu likmju pieaugumu, vēsta Reuters.
Covid-19 izplatība Ķīnā samazinās, tāpēc valsts nolēmusi līdzšinējos ierobežojumus mīkstināt. Tas dod drosmi investoriem, ienesot akciju tirgos optimismu.
Ķīnā mājokļu kredītu procentu likmes ir ievērojami samazinātas, valstij cīnoties ar stingro Covid-19 ierobežojumu negatīvo ietekmi uz ekonomiku.
Pēdējo sešu mēnešu notikumus akciju tirgos varētu raksturot kā izbraucienu amerikāņu kalniņos, kur pārmērīgs investoru optimisms mijas ar bažām un bailēm. Nozīmīga ietekme šādam investoru noskaņojumam bijusi Donaldam Trampam un viņa jaunās administrācijas lēmumiem, kas pamatīgi sašūpojuši diplomātiskās saites, globālo ekonomiku un līdz šim vispārpieņemto lietu kārtību. Turklāt četru gadu prezidentūras termiņš ir tikai pašā starta taisnē. Tāpēc pamatots ir investoru jautājums, tostarp Latvijā - kur šobrīd investēt ir mazākais risks un lielākās peļņas iespējas?