Naftas cenu kāpums liecina, ka globālais pieprasījums pēc enerģijas ir stabils
Naftas cenas trešdien pieauga pēc negaidīta ASV krājumu krituma un spekulācijām, ka Ķīna varētu atvieglot savu stingro Covid-19 politiku. Abas pazīmes liecina, ka varētu būt lielāks pieprasījums pēc degvielas, vēsta Barron's.
British Petroleum (BP) šodien ziņoja par 3. ceturkšņa peļņu 8.15 mljrd. dolāru apmērā, kas pārsniedza gaidīto. Peļņu veicināja spēcīga dabasgāzes tirdzniecība un augstās enerģijas cenas.
ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) pirmdien aicināja naftas un gāzes uzņēmumus izmantot rekordpeļņu, lai samazinātu izmaksas amerikāņiem un palielinātu ražošanu. Ja tas netiks darīts, uzņēmumiem nāksies maksāt lielākus nodokļus, vēsta Reuters.
Brent naftas cenu pēdējā laikā uz leju velk pesimistiskais skats uz pasaules ekonomiku. ASV naftas krājumi turpina kristies, bet Ķīnas krājumi ir sezonāli zemā līmenī. Tikmēr strauji tuvojas Eiropas Savienības (ES) finanšu pakalpojumu aizliegums Krievijas jūras naftas pārvadāšanai 5.decembrī. Savās pārdomās par iespējamām naftas cenu izmaiņām un sankciju ietekmi dalās Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists.
Pēdējo sešu mēnešu notikumus akciju tirgos varētu raksturot kā izbraucienu amerikāņu kalniņos, kur pārmērīgs investoru optimisms mijas ar bažām un bailēm. Nozīmīga ietekme šādam investoru noskaņojumam bijusi Donaldam Trampam un viņa jaunās administrācijas lēmumiem, kas pamatīgi sašūpojuši diplomātiskās saites, globālo ekonomiku un līdz šim vispārpieņemto lietu kārtību. Turklāt četru gadu prezidentūras termiņš ir tikai pašā starta taisnē. Tāpēc pamatots ir investoru jautājums, tostarp Latvijā - kur šobrīd investēt ir mazākais risks un lielākās peļņas iespējas?