2023. gads finanšu tirgos: maldīgās prognozes un akciju cenu rallijs gada nogalē
Vairo valdes priekšsēdētājs Iļja ArefjevsFoto: Kaspars Dobrovolskis
Kaut arī 2023. gads vēl nav noslēdzies, ir drošs pamats domāt, ka tas ieies finanšu tirgu vēsturē kā viens no interesantākajiem. Galvenokārt tādēļ, ka pat investīciju pasaules visspožāko prātu prognozes šogad realitātē izrādījās ļoti aplamas, pārdomās dalās IPAS Vairo valdes priekšsēdētājs Iļja Arefjevs.
Prognožu kļūdas un negaidīti pārsteigumi
Pirmkārt, gada sākumā reti kurš bija prognozējis tik strauju procentu likmju kāpumu it īpaši ASV (10 gadīgajai likmei tuvojoties 5% gadā). Tādēļ jau pavasarī varējām vērot izteiktu investoru nervozitāti un pat ASV banku sektora "šūpošanos". Gandrīz vienlaicīgi grūtībās nonāca trīs komercabankas - Silicon Valley Bank, Signature Bank un First Republic Bank. Kontinentālo Eiropu savukārt satricināja Šveices otrās lielākas bankas Credit Suisse nedienas.
Otrkārt, finanšu tirgu fons bija negatīvs ne tikai obligācijām (augošo procentu likmju dēļ), bet arī akcijām (gan procentu likmju, gan pieaugošo risku dēļ). Iepriekšējos gados ASV akciju tirgus "izvilka" tehnoloģiju uzņēmumi, kuriem zemās procentu likmes bija kā izaugsmes tramplīns. Ar nožēlu varēja vērot, cik strauji šo tehnoloģiju uzņēmumu (Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft, Meta un citi) akciju cenas slīd lejā. Taču pavisam negaidīti gada noslēdzošajā ceturksnī ieraudzījām strauju akciju cenu "ralliju". Rezultātā plašais MSCI World Equity pasaules uzņēmumu akciju indekss šī gada vienpadsmit mēnešos pieauga par 15%. Teiksiet daudz? Tehnoloģiju uzņēmumu akciju indekss uzrādīja pieaugumu ap 40% apmērā!
Vai nākotnē varam gaidīt ko līdzīgu?
Kaut arī šie ienesīguma rādītāji tiešām ir iespaidīgi, reti kurš tos bija prognozējis. Tāpat arī nav nekādas garantijas ka tie atkārtosies nākotnē. Finanšu tirgus var salīdzināt ar laikapstākļiem - ļoti mainīgi un grūti prognozējami. Vienmēr jābūt gatavam arī negaidītām izmaiņām. Taču, tāpat kā paredzam, ka ilgtermiņā vasaras būs siltākas par ziemām, tā arī finanšu tirgos ilgtermiņā akcijas parasti ir ienesīgākas par obligācijām.