3.novembra tirdzniecības sesiju īpaši spēcīgi noslēdza Nasdaq Composite indekss, kur vērtība dienas laikā pieauga par 1.04%. Gandrīz ceturto daļu no šī pieauguma atkal nodrošināja Teslas akcijas cenas pieaugums par 3.57%, savukārt otrs lielākais pienesums indeksa kopējā pieaugumā bija Amazon ar 2.15% pieaugumu.

- Federālo Rezervju sistēmas vadītājs Džeroms Pauels
- Foto: Reuters/Scanpix
S&P 500 indekss vakar pieauga par 0.65%. Jau otro dienu pēc kārtas lielākie pieaugumi bija patēriņa un materiālu sektoriem, attiecīgi 1.80% un 1.04%.
ASV Federālo Rezervju sistēma
Viens no pamatojumiem turpmākam kāpumam finanšu tirgos bija ASV Federālo Rezervju Sistēmas (FRS) plānu apstiprinājums sākt samazināt iespaidīgos monetārās stimulācijas plānu apmērus.
Financial Times vēsta, ka FRS jau šomēnes sāks pašreizējās ikmēneša $120 miljardu eiro vērtās stimulācijas apmēru samazināšanu. ASV valsts parādzīmju iegādes apjomi tiks samazināti par $10 miljardiem mēnesī, savukārt ar hipotekām nodrošināto obligāciju iegādes apjomi tiks samazināti par $5 miljardiem mēnesī.
Saglabājot šādu samazinājumu tempu, vērtspapīru iegādes programma varēt izbeigties 2022.gada jūnijā. Protams, FRS vienmēr patur tiesības šo tempu mainīt atkarībā no apstākļiem.
Kā pamatojumu šādam solim FRS min, ka tā ir sasniegusi vērā ņemamu progresu virzībā uz tās duālajiem mērķiem – maksimālai nodarbinātībai un inflācijai, kas vidēji ir ap 2%.
Lai arī Džeroms Pauels ziņoja, ka ir laiks samazināt stimulācijas apmērus, jo ekonomika ir sasniegusi ievērojamu progresu virzībā uz FRS mērķiem, tomēr FRS vēl neuzskata, ka ir laiks palielināt likmes.
Izejvielas
Arī 3.novembrī naftas produktu tirgū, galvenokārt, bija vērojams pesimisms. Brent markas jēlnaftas cena nokritās par 1.44%, savukārt WTI markas jēlnaftas cena nokritās par 0.59%.
Lai arī iepriekšējo 30 dienu laikā naftas cenas nav uzrādījušas īpaši izteiktu kustību vienā vai otrā virzienā, tomēr pavisam cita aina paveras, aplūkojot naftas cenas izmaiņas iepriekšējā gada laikā.
Brent markas jēlnaftas cena gada laikā ir pieaugusi par 102%, savukārt WTI par 105%. Visticamāk, ikviens no mums šo cenas pieaugumu ir sajutis arī tukšākā savā maciņā pēc degvielas uzpildes tieši pēdējā gada laikā.
Pozitīvu sniegumu vakar uzrādīja dārgmetāli, sudrabam pieaugot par 1.05% un zeltam par 0.58%.
Tāpat pieauga arī ogļu cena par 2.45% un tērauda cena par 1.54%.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
2.novembri ASV akciju tirgu indeksi noslēdza ar pozitīvu rezultātu, S&P 500 indeksa vērtība pieauga par 0.37%, NASDAQ Composite par 0.34%, savukārt Dow Jones Industrial indekss pieauga par 0.39%.
Novembri finanšu tirgi iesāka uz pozitīvas nots. Pieaugumu uzrādīja liela daļa globālo indeksu. S&P 500 indekss 1.novembrī tirdzniecības sesiju noslēdza ar 0.18%. Kārtējo reizi līderis bija NASDAQ Composite indekss ar 0.63% pieaugumu.
S&P 500 indekss piektdienas tirdzniecības sesiju noslēdza ar 0.19% pieaugumu, nedēļā kopumā pieaugot par 0.85%.
Pēdējo sešu mēnešu notikumus akciju tirgos varētu raksturot kā izbraucienu amerikāņu kalniņos, kur pārmērīgs investoru optimisms mijas ar bažām un bailēm. Nozīmīga ietekme šādam investoru noskaņojumam bijusi Donaldam Trampam un viņa jaunās administrācijas lēmumiem, kas pamatīgi sašūpojuši diplomātiskās saites, globālo ekonomiku un līdz šim vispārpieņemto lietu kārtību. Turklāt četru gadu prezidentūras termiņš ir tikai pašā starta taisnē. Tāpēc pamatots ir investoru jautājums, tostarp Latvijā - kur šobrīd investēt ir mazākais risks un lielākās peļņas iespējas?