Ukrainas centrālā banka ceturtdien devalvējusi nacionālo valūtu grivnu, tādējādi cenšoties aizsargātu valsts valūtas rezerves saistībā ar Krievijas iebrukumu.

- Foto: Olga Eremina/Scanpix
Grivnas oficiālais valūtas kurss samazināts no 29.25 grivnām par vienu dolāru līdz 36.57 grivnām par dolāru. Tiek cerēts, ka tas palielinās Ukrainas produktu konkurētspēju un veicinās valsts ekonomisko aktivitāti.
“Šāds solis ir saprotams un izrietošs no tā, kādu milzīgu negatīvo ietekmi uz ekonomiku atstāj karš. Būtisks izaicinājums Ukrainai būs norēķināties ar savām parādsaistībām,” Investoru Klubam komentē SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.
Viņš arī informē, ka Ukraina tikko ir panākusi provizorisku vienošanos ar publiskajiem kreditoriem un obligāciju turētājiem, tostarp Vāciju, Franciju, Japānu, Kanādu, Apvienoto Karalisti un Amerikas Savienotajām valstīm, lai apturētu parādu atmaksu no 2023. gada augusta līdz 2023. gada beigām. Kreditori arī atzīmē papildu gada iespēju, lai veicinātu līdzīgu soli attiecībā ar privātajiem kreditoriem.
Vaicāts par šo notikumu iespējamo ietekmi uz Latviju, ekonomists skaidro: “Runājot par devalvāciju, domāju, ka šī soļa ietekme uz Latvijas un eirozonas ekonomiku nekādas sekas neveidos. Jo eksporta iespējas uz Ukrainu ir un vēl labu laiku būs ļoti sarežģītas un ierobežotas, savukārt tas var dod kādu stimulu Ukrainas eksportētājiem. Taču šajos apstākļos tam varētu būt pat otršķirīga nozīme, jo primārā ir karadarbība un drošības situācija.”
Līdzīgu viedokli pauž arī Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš: "Vai tas nozīmīgi ietekmēs Latviju un Eiropu? Noteikti nē. Pat pirms kara tirdzniecības apjoms ar Ukrainu bija neliels. 2005.-2021. gadā Ukrainas daļa Latvijas preču eksportā bija vidēji 1.2%, tā svārstījās bez noteiktas tendences, 2021. gadā Ukrainas īpatsvars bija 1.4%. Šobrīd tirdzniecību ierobežo gan Ukrainas ekonomikas sarukums, gan loģistikas problēmas. Latvijas preču eksportam laiks kopš pandēmijas sākuma ir bijis apbrīnojami sekmīgs, šī gada pirmajos mēnešos preču eksports audzis par 30%, kara negatīvā ietekme nav bijusi izšķiroša."
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Ukrainas gāzes pārvades sistēmas (OGTSU) operators ziņo, ka kļuvis neiespējami turpināt gāzes pārvadi caur Novopskovas kompresoru staciju un Sočraņivkas savienojumu, tāpēc gāze tiks virzīta caur Sudžu.
Krievijas sāktais karš un noziegumi Ukrainā jebkādām finanšu tirgus kustībām jau kādu laiku man liek izskatīties mazsvarīgākām. Dzīve gan tajos turpinās un arī man ir jāturpina uzkrāt. Vērojot ziņu virsrakstus, rodas zināmas pārdomas par to, kam viss notiekošais varētu nākt par labu ilgākā termiņā.
Ir atsevišķas tautsaimniecības nozares, kuras neskar krīzes un kara negatīvā ietekme, tieši pretēji, grūtos laikos tās uzņem apgriezienus. Apskatīsimies, kur šobrīd ir jēga investēt, lai saglabātu un palielinātu savus aktīvus.
Investoru Kluba podkāsta 75.epizodē viesojas Storent Holding dibinātājs, vadītājs un līdzīpašnieks Andris Pavlovs. Epizodē pārrunājām pašreizējo obligāciju piedāvājumu, ekspansijas plānus ASV un tuvāk iepazinām uzņēmumu.